Dle španělské studie je limit přežití novorozence mezi 22. a 25. týdnem těhotenství. 

Jak se na "limit životaschopnosti" dívá španělská Společnost pro neonatologii? V České republice byla snížena legislativní hranice životaschopnosti na porodní hmotnost 500 g nebo 24. týden těhotenství. Dnes se ale lékařům daří zachraňovat i více nezralá miminka. Dle této španělské studie je limit přežití novorozence mezi 22. do 25 týdny těhotenství. Celý článek naleznete zde.

Předčasně narozených dětí v Česku PŘIBÝVÁ!

Celosvětovému trendu ve zvyšujícím se počtu předčasně narozených dětí se nevyhýbá ani Česká republika, i když se jí daří udržet počet nedonošenců pod evropským a celosvětovým průměrem. Celý článek naleznete zde.

Cena purpurového srdce

Každý rok se celosvětově oslavuje Světový den předčasně narozených dětí, 17. listopadu. Ani Česká republika není pozadu. 13. 11. 2014 pořádájí naše spřátelené organizace, Občanské sdružení Nedoklubko spolu s Českou neonatologickou společností, předávání cen Purpurového srdce osobnostem české neonatologie. Oceňovat se bude ve třech kategoriích. Osobnost České neonatologické společnosti, Osobnost Nedoklubka a Osobnost veřejného života. Více o konceptu purpurového srdce se můžete dočíst zde 

Exkluzivní rozhovor s primářem neonatologkcého oddělění, Lumírem Kantorem

Víte na čem stojí muzikoterapie v neonatologii? Víte podle čeho se stanovuje hranice životaschopnosti novorozence? To vše a mnoho dalších se dozvíte v rozhovoru s primářem neonatologického oddělení v Olomouci, Lumírem Kantorem zde.

Kvalita a nezávadnost zdravotnických potřeb na perinatologických odděleních

Nežádoucí účinky některých ftalátů (změkčovadel, které jsou používány pro měkčení PVC) na plodnost, ledviny a vývoj organismu jsou známy už nekolik let. Těmito látkami jsou ohroženi především novorozenci, kteří vyžadují intenzivní péči. Novorozenecké oddělení FN Olomouc, pod vedením zakladatele nadačního fondu MUDr. Lumíra Kantora, Ph.D. se aktivně zabývá možnostmi využití non PVC materiálů při péči o novorozence a získalo prestižní ocenění Best Practice Award v kategorii Minimalizace toxických látek ve zdravotnictví. Více podrobností v Braunovinách v článku na straně 15. a 16. Pdf zde (str. 15 a 16).
 

Cesta k nejhlubšímu

Je spousta věcí, které o člověka za celý život nezavadí, a tak nemá důvod o nich přemýšlet. Jsou však setkání, která otevírají předtím netušené prostory. Takovou příležitostí pro autora článku Cesta k nejhlubšímu, Davida Hrbka, bylo i setkání s MUDr. LUMÍREM KANTOREM (1962), primářem novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci a zakladatelem Nadačního fondu DĚTI NA DLANI. Když mu kladl první otázku, netušil, že se společně dostanou tak hluboko ... PDF ke stažení zde.